Tabelacılık

TV reklam çekimlerinizde hızlı ve etkili çözümler -film-sahne-show-aktivite-etkinlik-gösteri
Reklamcılık
23/01/2019
Dijital Baskıcılık
05/06/2019
tabela konsepleri kutu harf ve pano pleksi ağaoğlu andromeda avm ızgaralı

tabela konsepleri kutu harf ve pano pleksi ağaoğlu andromeda avm ızgaralı

05/06/2019
araç

Araç Giydirme nedir

Araç Giydirme Nedir? Araç giydirme araç üzerine uygulanan firmayı yansıtan reklam çalışmasına, Reklam sektöründe “Araç Giydirme ( Araç Kaplama )” denir. Araç giydirmeyi yapacak olan firmanın […]
05/06/2019

Dijital Baskıcılık

Dijital Baskıcılık, günümüzün gelişen teknoloji ile birlikte hayatımıza giren ve farkında olmasak da günlük yaşamımızda farklı şekillerde karşımıza çıkan bir reklam mecrasıdır. Geçmişten günümüze baskı sektöründe […]
28/01/2019
tabela konsepleri kutu harf ve pano pleksi ağaoğlu andromeda avm ızgaralı

Tabelacılık

Tabelacılık sanat meslekleri ülkemizde ilk zaman diğer bazı sanatsal dalları olduğu gibi Ermani, Yahudi ve Rum vatandaşları tarafından icraat edilmeye başlamıştır. Sonradan bu tarz meslek sanatkarları […]

Tabelacılık sanat meslekleri ülkemizde ilk zaman diğer bazı sanatsal dalları olduğu gibi Ermani, Yahudi ve Rum vatandaşları tarafından icraat edilmeye başlamıştır. Sonradan bu tarz meslek sanatkarları yanlarında çırak olarak yetişen kişiler eli yatkın bu mesleğin tercih eden Türkler meslek olarak ilerletilmiş ve ustalaşmıştır.

Tabelacı şirker ve dükkanlar o zamanlar da bir elleriyle fırça ile bir kutu renkli boyalarla açılabiliyordu, bazı tabelacılar ise cebinde fırçası ile Türkiye nin her yerini karış karış gezip hem sanatlarını icra eder bu şekilde para kazanırlardı. Şimdi tabelacıların %30’u mesleğe fırça ile başlayıp işlerini geliştirerek son teknolojiyi takip eden şirket ve firmalardan oluşmakta. 19. yüzyılda, İngiltere de ilk başlayan sanayi devrimiyle birlikte, şirketlerin kendi reklamlarını tanıtmak ve yaptığı faaliyetleri anlatmak amacıyla firmalarına astıkları materyaller ile (metal, plastik ve ağaç) üzerine yazılabilen levhalar bugün tabela ve afiş olarak adlandırılmıştır.

Vehbi Koç’un hayatının anlatıldığı imparator adlı kitapta Vehbi Koç ilk bakkal dükkanının açılışını şu sözlerle dile getirmiştir “Tabelamı taktım, dükkanı açtım”. Bugün dünyada başlı başına bir sektör olan tabelacılık geçmişte Allah vergisi yeteneği olan kişiler elinde iptidai bir şekilde el sanatı olarak yapılmaktaydı. İnsanlar bazen varlıklarını göstermek, bazen paylaşmak bazen de başkalarına yardımcı olmak için tabelalar yapmaya başlamışlar.

Dijital yaşam dünyamızı kuşatmadan önce tabelacılık bir sanat ve bir zanaat dalı olarak varlığını sürdürmüş. Ne zaman ki dijital istila işin içine girmiş işin büyüsü de bozulmuş. Eli fırça tutan insanlar sokakları, dükkânları önce yazılarla yönlendirmişler. Tabelacılıkta; az yeteneği olan insanlar yazı yazarak başlamışlar işe. Tabelaların sanat eseri haline dönüşmesi ise fırçaya sanatını yükleyenlerle olmuştur.

Tabela aklınızın alabileceği en küçük esnaftan dev holdinglere kadar kullanılan en etkili ve öncelikli reklam aracıdır. Reklamın ilk keşfinden bu güne kadar bir çok değişim ve gelişim yaşamış bu sektörde bir çok farklı tabela çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan başlıcaları totem tabela, cephe ve çatı tabelası, neon çubuklarla yapılan neon tabela, krom kutu harfler ve ledler le yapılan ışıklı kutu harf tabela seçenekleri reklam tabela sektörünün en güzel örnekleridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: